Kiedy kończy się paliwo

Jedziesz w trasę, gdzie brakuje stacji benzynowych i boisz się, że skończy Ci się paliwo? Być może spotkała Cie już taka sytuacja i kompletnie nie wiedziałeś jak się zachować? Przeczytaj nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak się zachować.

Zanim przejdziemy do tego, jak zachować się w sytuacji, kiedy na trasie skończy Ci się paliwo, wypróbuj nasze patenty, które pozwolą Ci zapobiec tej niekomfortowej sytuacji.

Dojedź tam, gdzie chcesz

Żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że Twoje auto nagle zatrzyma się w czasie jazdy z powodu braku paliwa, staraj się przed większymi trasami tankować do pełna i jak najrzadziej jeździć na tak zwanej „rezerwie”.

Taka jazda nie tylko jest niebezpieczna, ponieważ może zdarzyć się tak, że nie zdążysz zatankować auta i stracisz możliwość jego dalszego prowadzenia, na przykład na ruchliwej autostradzie ale i może być szkodliwa dla Twojego samochodu.

Dlatego, kiedy już masz możliwość odwiedzenia stacji benzynowej, tankuj jednorazowo większą ilość paliwa.

Jeżeli posiadasz instalację LPG, z pewnością doceniasz pieniądze, które zostają w Twoim portfelu. Jednak jazda na gazie to nie tylko oszczędność. Jej dodatkowym plusem jest to, że zawsze posiadasz alternatywny zbiornik paliwa. Jeżeli jedziesz w dalszą trasę i potrzebujesz większej ilości paliwa, zatankuj benzynę i gaz do pełna. Dzięki temu, kiedy skończy się gaz, benzyna pozwoli Ci na pokonanie dodatkowych kilometrów.

Zawsze możesz też zabrać ze sobą dodatkowy kanister, który pomieści zapas benzyny na „czarna godzinę”.

 

Jedziesz w nieznane rejony? Skorzystaj z nawigacji i planując trasę, sprawdź, gdzie po drodze znajdują się stacje benzynowe. Może być tak, że akurat w miejscu, w którym będziesz jej potrzebował, będzie zamknięta, dlatego warto zatankować trochę wcześniej.

Do takiego sprawdzania nie musisz nawet posiadać sprzętu GPS, wystarczy dostęp do internetu, telefon, tablet czy laptop. O informacje warto też pytać miejscową ludność.

Żeby nie „przejechać się” na własnej pewności, szacuj że zużyjesz więcej benzyny niż myślisz. Jeżeli dobrze znasz swoje auto, pewnie wiesz, ile litrów spala w trasie a ile w mieście i często czujesz się pewnie, wiedząc że mimo świecącej się kontrolki, przed Tobą jeszcze spora liczba kilometrów.

Bezpieczniej jednak jest zakładać, że paliwo skończy się szybciej, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnej sytuacji w rzeczywistości. Jeżeli masz wrażenie, że rzeczywiście kończy się zbyt szybko, sprawdź szczelność zbiornika paliwa.

 

Kiedy już paliwo się skończy…

…a Ty masz do przejechania jeszcze kilkadziesiąt czy kilkaset kilometrów, nie panikuj.

Kiedy podejrzewasz, że lada moment skończy Ci się benzyna, i nie masz możliwości zatankowania samochodu, nie jedź dalej za wszelką cenę. Kilka dodatkowych kilometrów nie poprawi znacząco Twojej sytuacji.

Dlatego skup się raczej na znalezieniu bezpiecznego miejsca postoju. Może się to wydawać banalne, ale kiedy jesteś na ruchliwej autostradzie, stwarzasz duże zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i pozostałych użytkowników ruchu, kiedy Twój samochód stanie na środku drogi. Pędzące pojazdy mają wydłużony czas hamowania, poza tym wielu kierowców jeździ po takich drogach z mniejszą koncentracją, bo nie spodziewa się żadnych niespodzianek.

Poszukaj miejsca do postoju lub awaryjnej bramy i zadbaj o dobrą widoczność Ciebie i Twojego pojazdu. Jak najszybciej wezwij pomoc drogową. Pamiętaj, że nie każda pomoc drogowa posiada możliwość tankowania pojazdu na trasie, więc może być konieczne odholowanie. Dlatego, jeżeli zależy Ci na czasie, wybierz fachowców takich jak my, którzy pomogą Ci sprawnie wrócić do podróżowania.

Jeżeli zabraknie Ci paliwa w pobliżu domu czy kogoś znajomego, zawsze możesz poprosić o podholowanie lub dostarczenie zapasu paliwa. Jeśli Twój samochód znajduje się w bezpiecznym miejscu i zgodnie z przepisami możesz go w nim pozostawić bo nie stwarza zagrożenia dla pozostałych użytkowników ruchu, zaparkuj go i udaj się na stację benzynową po benzynę w kanistrze.

Pamiętaj, żeby za każdym razem, kiedy spotka Cię sytuacja, w której podczas trasy zabraknie Ci paliwa, zamiast się denerwować, skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa i znalezieniu rozwiązania. Nie masz doświadczenia, i do tego zjadły Cię nerwy? Zaufaj profesjonalistom i wezwij pomoc!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *