Holowanie pojazdu – jak zrobić to bezpiecznie?

Mogłoby się wydawać, że holowanie uszkodzonego pojazdu nie jest niczym skomplikowanym. Należy jednak pamiętać, że jeśli robimy to nieprawidłowo, to stwarzamy na drodze duże zagrożenie. Co trzeba wiedzieć?

Podstawowe informacja na temat holowania auta

Każdy kierowca musi liczyć się z tym, że prędzej, czy później przytrafi mu się sytuacja, że jego auto ulegnie uszkodzeniu. Warto mieć świadomość, że nie zawsze pojazd może być holowany. Niestety zapomina o tym wielu kierowców. Stwarzają oni zagrożenie nie tylko dla siebie samych, ale również innych uczestników ruchu drogowego.
Prawidłowe holowanie pojazdu musi być zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami. Na drogach spotyka się głównie osoby, które nie mają pojęcia o istniejących normach prawnych. Nieoznakowane pojazdy sprawiają, że inni kierowcy nie mają pojęcia, jak się zachować. Muszą oni domyślać się, że pojazd jest holowany, a przecież już na pierwszy rzut oka powinny być widoczne oznaczenia. Trzeba również wspomnieć, że nieprawidłowe holowanie pojazdu może skończyć się mandatem.

Przepisy prawne związane z holowaniem pojazdu

O holowaniu pojazdu możemy przeczytać w Kodeksie Drogowym (rozdział 5 artykuł 31). Możemy tam przeczytać nie tylko o tym, jakie pojazdy mogą być holowane, ale również o obowiązkach osoby holowanej, a także holującej. Ponadto znajdziemy tam informacje związane z tym, jakie warunki muszą panować na drodze, aby holowanie było możliwe.
Znajomość wyżej wymienionych zasad jest bezwzględnym obowiązkiem każdego kierowcy. Warto o tym pamiętać zanim zdecydujemy się na samodzielne holowanie.

Holowanie pojazdu – zasady ogólne

Zgodnie z przepisami prawa, to na osobie holującej leży większa odpowiedzialność. To właśnie ona odpowiada za wszelkie wykroczenia, czy też nieprawidłowości. Oczywiście pojazd kierujący może być prowadzony wyłącznie przez osobę, która posiada prawo jazdy.
Zabrania się holowania:

  • więcej niż jednego pojazdu,
  • na autostradzie,
  • pojazdem z przyczepą.

Co zrobić w sytuacji, gdy auto zepsuje się na autostradzie? W takim przypadku należy skorzystać z usług profesjonalnej pomocy drogowej. Holowanie może odbywać się tylko przy użyciu specjalistycznych pojazdów. Warto jednak zaznaczyć, że uszkodzony samochód może być holowany tylko do najbliższego parkingu, czy też zjazdu.

Holowanie pojazdu – oznakowanie

Jak wyżej wspomniano, holujące się pojazdy muszą być właściwie oznakowane. Jest to podstawą tego, aby wszystko przebiegło bezpiecznie. Po pierwsze samochód holujący musi mieć włączone światła mijania. Ani jeden, ani drugi pojazd nie może mieć włączonych świateł awaryjnych. Jest to zdecydowanie najczęściej popełniany błąd, który można zaobserwować na polskich ulicach.
Na tylnej szybie holowanego pojazdu należy umieścić trójkąt ostrzegawczy. Zgodnie z normami musi on znajdować się po lewej stronie, a nie na środku. W przypadku, gdy widoczność na drodze jest słaba pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość zastąpienia trójkąta ostrzegawczego tzw. kogutem, który generuje podobne sygnały świetlne.
Między pojazdem holującym, a holowanym należy zachować odległość:

  • 3 m, jeśli połączenie jest sztywne,
  • 4-6 m, jeśli połączenie jest elastyczne.

Dla wielu osób może być zaskoczeniem to, że Kodeks Drogowy nakazuje również oznakowanie elementu łączącego pojazdy. Można zrobić to za pomocą pasów biało-czerwonych lub żółtej/czerwonej chorągiewki. Ta zasada jest zwykle nieprzestrzegana przez kierowców.
Oczywiście połączenie między pojazdami musi zostać rzetelnie sprawdzone. Nie może dojść do sytuacji, że pojazd odczepi się w trakcie jazdy.

Holowanie pojazdu – stan techniczny

Oczywistym jest, że pojazd holujący musi być całkowicie sprawny. Jeśli chodzi o pojazd holowany, to musi on spełnić określone standardy. Najważniejszy jest sprawny układ kierowniczy oraz hamulcowy. Wyjątkiem jest holowanie na połączeniu sztywnym. W tym przypadku wymagana jest sprawność minimum jednego obwodu hamulcowego. Pozostaje jeszcze pytanie, czy silnik pojazdu holowanego podczas holowania musi być uruchomiony. Odpowiedź brzmi – tak, jeśli praca układu kierowniczego lub hamulcowego tego wymaga.

Holowanie pojazdu – zachowanie na drodze

Holowanie pojazdu wymaga od nas ogromnej rozwagi. Musimy kontrolować nie tylko otoczenie, ale również pojazd holowany, który wymusza na nas szczególną ostrożność. Przekroczenie dozwolonej prędkości może spowodować, że auto holowane po prostu w nas uderzy lub wypadnie z właściwego pasa ruchu. Należy mieć świadomość, że osoba holująca odpowiada za to, aby nie stwarzać na drodze utrudnień.
Dopuszczalne prędkość jazdy podczas holowania to:

    • 30 km/h w terenie zabudowanym,
    • 60 km/h w terenie niezabudowanym.

Oczywiście podczas jazdy powinniśmy kierować się przede wszystkim rozsądkiem. Jeśli warunki atmosferyczne są niesprzyjające, to nawet w terenie niezabudowanym warto zwolnić. Najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Czy można holować większy pojazd?

Wiele osób zastanawia się, jakie powinny być proporcje między pojazdem holującym, a holowanym. Oczywistym jest, że samochód osobowy nie pociągnie busa. W przypadku samochodów osobowych też są różnice. Średnim pomysłem jest to, aby mały Volkswagen Polo ciągnął dużego Jeepa. Jaką zasadą należy się kierować? Najlepiej, aby masa całkowita holowanego pojazdu nie przekraczała masy przyczepy hamowanej pojazdu holującego. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w dowodzie rejestracyjnym.

Czy można holować nocą?

Awaria samochodu może zdarzyć się o każdej porze. Właśnie dlatego niejeden kierowca zadaje sobie pytanie, czy prawo drogowe zezwala na holowanie nocą. W Kodeksie Drogowym z łatwością można znaleźć informację, że holowanie pojazdu nocą jest dozwolone, jednak należy włączyć światła pozycyjne. Podobnie jest w przypadku słabej widoczności np. mgły, intensywnych opadów deszczu.

Jakich pojazdów nie można holować

Można spotkać się z teorią, że samochodów z automatyczną skrzynią biegów nie można holować. Zwykle producenci zastrzegają, że nie są to pojazdy, które mogą być holowane.Głównym utrudnieniem jest fakt, że silnik z automatyczną skrzynią biegów nie powinien znajdować się w pozycji N z powodu niskiego poziomu oleju. Warto jednak wiedzieć, że wielu producentów takich samochodów umożliwia holowanie, jeśli dystans nie jest zbyt długi, a prędkość jazdy nie jest zbyt wysoka. Dla pewności możemy poprosić o poradę np. pracowników ASO.

Zabrania się holowania samochodów elektrycznych, a także samochodów hybrydowych wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. W takim przypadku należy przetransportować auto na lawecie. Profesjonalne usługi holowania to również znakomita opcja dla tych, którzy nie mają do kogo zwrócić się po pomoc. Często jest to jedyny rozwiązanie, gdy znajdujemy się daleko od miejsca zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *