Autolaweta – czy warto ją kupić?

Autolaweta to młodsza siostra lawety. Jest bardziej udoskonalona i posiada więcej możliwości. Do jej prowadzenia nie potrzebujesz żadnych dodatkowych uprawnień! Czy jednak jest bez wad?

Laweta i autolaweta – różnice

Przede wszystkim należy zacząć od rozróżnienia autolawety i lawety. Autolaweta jest pojazdem posiadającym specjalną platformę. Jej zadaniem jest przewóz uszkodzonych lub powypadkowych samochodów albo maszyn. Do jej prowadzenia wymagane jest tylko prawo jazdy kategorii B. Nie trzeba posiadać żadnych innych uprawnień.

Natomiast laweta jest przyczepą służącą do przewozu samochodów. Do prowadzenia samochodu z doczepioną lawetą wymagane jest prawo jazdy kategorii B+E, gdy DMC przekracza 3,5 tony.

Łatwo wywnioskować można, że różnica między lawetą samochodową a autolawetą jest oczywista. Laweta bez samochodu, który ją ciągnie, jest bardzo mała warta. Autolaweta stanowi odrębny pojazd. To jest ich największa zaleta. Połączenie powierzchni przewozowej z kokpitem sterującym jest wyjątkowo bezpieczne. Stabilność gwarantuje specjalistyczny system mocowań i zabezpieczeń. W czasie transportu nie trzeba martwić się pokonując zakręty przy dużej prędkości. Nie trzeba obawiać się o zadrapania, rysy na lakierze, wgniecenia. Bezpieczniejszy jest nie tylko transportowany samochód, ale i kierowca. Wykonywanie manewrów jest bardziej pewne, dodatkowo wygodniejsze. Tradycyjne lawety mogą się rozczepić powodując przy tym ogromne zagrożenie na drodze. Kontrolowanie jednego samochodu jest również znacznie łatwiejsze.

Ze względu na platformę załadunkową autolawety są najlepszym sposobem na zabieranie aut powypadkowych. Nie trzeba męczyć się z wprowadzeniem samochodu przy zwykłej wciągarce. W autolawecie wszystko jest zamontowane i profesjonalista bez trudu poradzi sobie z wciągnięciem nawet mocno uszkodzonego auta.

Można by sądzić, że autolawety nie mają wad. Jednak na świecie nic nie jest idealne, autolawety również nie. Największą i zarazem jedyną wadą, o której mówi wiele osób chcących kupić autolawetę jest cena. Autolaweta jest nieopłacalna dla osoby prywatnej. Jeśli potrzebujesz przewieźć samochód/motor sporadycznie, to o wiele oszczędniejszym i bardziej sensownym rozwiązaniem będzie zakup lawety. Kosztuje znacznie mniej i jej utrzymanie jest dużo niższe niż autolawety.

Jednak, gdy nie potrzebujesz lawety na co dzień, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach, najlepiej skorzystać z usług pomocy drogowej. Jako firma zajmująca się holowaniem pojazdów pomożemy ci w każdej trudnej drogowej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *